سوالات متداول اقامت گرجستانسوالات متداول در مورد کشور گرجستان,اقامت گرجستان,ثبت شرکت در گرجستان,اخذ اقامت گرجستان,اقامت در گرجستان,شرایط اخذ اقامت گرجستان,تحصیل در گرجستان مطرح شده است

سوال : واحد پول گرجستان چیست و ارزش برابری پول گرجستان با دلار امریکا چقدر است؟

جواب : واحد پول گرجستان لاری بوده و بسته به شرایط بازار به ازای هر ۱۰۰ دلار بین ۱۶۰ تا ۱۷۰ لاری متغیر خواهد بود. پول خرد گرجستان تتری نامیده میشود که هر ۱۰۰ تتری معادل ۱ لاری میباشد. جهت تبدیل دلار به لاری در شهرهای گرجستان با مراجعه به صرافیها که به وفور در سطح شهر فعالیت میکنند مشکلی وجود نخواهد داشت اگرچه به بانکها نیز میتوانید مراجعه نمایید ولی معمولا صرافیها با قیمت بهتری تبدیل میکنند.بعضی از صرافیها تابلویی قرمز رنگ در جلوی درب ورودی نصب کرده اند که به انگلیسی و گرجی نوشته پورسانت دریافت میکنند مثلا ۱۰ درصد.با دیدن این تابلو از تبدیل دلار به لاری بپرهیزید زیرا در صورت پرداخت پورسانت مثلا ۱۰ درصدی هر ۱۰۰ دلار با ۱۵۰ تا ۱۵۸ واحد لاری معاوضه میشود که در ارقام بالا بشدت ضرر خواهید کرد.پس لطفا به این تابلوها توجه کنید زیرا بعد از تبدیل پول بدلیل ارائه فاکتور توسط صرافی به هیچ وجه قابل انصراف نیست. تبدیل یورو و لیر ترکیه هم به راحتی امکانپذیر است ولی دلار معمولتر و بهتر خواهد بود.

سوال : آیا ریال ایران در گرجستان قابل تبدیل شدن به دلار یا لاری را دارد؟

جواب : بلی.این کار توسط برخی صرافیها با کارمزد بالا در تفلیس امکان پذیر است که از جانب ما توصیه نمیشود.

سوال : قیمت سوخت و مواد غذایی در گرجستان چقدر است؟

جواب :قیمت هر لیتر بنزین در حال حاضر لیتری ۲٫۵ لاری می باشد. اتومبیل ها در سطح شهر به وفور از سوخت گاز برای رفت و آمد استفاده میکنند چون ارزانتر است.قیمت مواد غذایی و میوه در گرجستان در کل مانند ایران است . ولی گوشت قرمز بسیار ارزان است مثلا شما گوشت بره یا گوساله را کیلویی ۱۵ لاری میتوانید تهیه کنید.

سوال : از کدام مرزها میتوان وارد گرجستان شد؟

جواب : معمولترین مسیر زمینی برای رسیدن به گرجستان عبور از خاک ترکیه از طریق مرز بازرگان میباشد که بسته به این که مقصد شما تفلیس یا باتومی باشد شما باید ۲ مسیر متفاوت را طی کنید. اگر مقصد تفلیس باشد لازم است مسیر ۳۸۰ کیلومتری بین بازرگان تا مرز واله گرجستان طی کنید که به ترتیب باید از دوبایزید- ایقدیر- کارس- آرداهان – هاناک – دامال- پوسوف و نهایتا ترک گزو عبور نمایید البته توجه داشته باشید که معمولا وارد شهر نمیشوید و میسر کمربندی را طی میکنید مگر اینکه بخواهید در شهر خرید کنید یا کار خاصی داشته باشید. به تابلو ها دقت کافی داشته باشید تا مسیر را اشتباه نروید. از مرز واله تا شهر تفلیس حدود ۲۰۰ کیلومتر راه است.حال اگر مقصد شما شهر بندری باتومی است پس از رسیدن به آرداهان باید تغییر مسیر داده و به سمت آرتوین تفییر جهت بدهید و از آنجا به سمت مرز سارپی برانید که طول مسیر بازرگان تا مرز سارپی گرجستان حدود ۵۰۰ کیلومتر میباشد از مرز سارپی تا باتومی حدود ۲۰ کیلومتر است. کل مسیر ها را باید با احتیاط کامل رانندگی کنید چون شرایط جاده ها خیلی متغییر است.سفر هوائی از فرودگاه امام تا تفلیس حدود ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه به طول می انجامد.

سوال : آیا برای سفر به کشور گرجستان و اقامت گرجستان اخذ ویزا ضروری است؟

جواب : خیر.شما تنها با داشتن پاسپورت ایرانی و بدون اخذ ویزا میتوانید به مدت ۴۵ روز در کشور گرجستان اقامت داشته باشید.به یاد داشته باشید که اگر مدت ۴۵ روز بگذرد و شما تقاضای ویزای جدید را ندهید و در خاک گرجستان باشید مشمول جریمه ۱۵۰ لاری خواهید شد و بعد از اخذ جریمه در صورت تقاضا و سنجیدن شرایط ویزای جدید به شما اعطا میشود.

سوال : هزینه اجاره و یا خرید منزل و یا دفترکار در تفلیس چقدر است؟

جواب : بستگی به متراژ و همچنین موقعیت ،نرخ اجاره و یا خرید منزل و دفتر کار در تفلیس بسیار متغیر است.در گرجستان چیزی به نام پول ودیعه و یا همان پول پیش وجود ندارد و اجاره بسته به نظر صاحبخانه در بعضی مواقع یک ماه به یک ماه و در بعضی مواقع دیگر هر ۲ ماه یکبار اخذ می شود.یکی از خدمات شرکت بیوتی جورجیا نیز جستجو و یافتن دفتر کار یا جای مناسب زندگی برای شما هموطن عزیز است.

سوال : وضعیت نرخ و پرداخت مالیات در گرجستان به چه صورت است ؟

جواب :مالیات در گرجستان دو شکل دارد اول مالیات بر ارزش افزوده که شما هر چیزی که بخرید ۱۸ درصدش مالیات است . دوم مالیات بر عایدی که ۲۰ درصد سود خالص شماست.در پرداخت مالیات دولت گرجستان با هیچ کس شوخی ندارد و مالیات را باید حتما بپردازید.تعدادی از هموطنان عزیز بعد از عقد قرارداد با ما و اخذ اقامت یکساله گرجستان بعد از پایان سررسید اقامت بدلیل پرداخت نکردن مالیات و یا تفره رفتن از پرداخت به موقع آن و یا ریا در پرداخت مالیات متاسفانه اقامت آنها تمدید نشده و با مشکلات عدیده ای روبه رو شده اند.لذا خواهشمند است نسبت به پرداخت به موقع مالیات خودتان در صورت ایجاد و راه اندازی واحد تجاری در گرجستان اقدام نمائید و مانیز در کنار شما یار و راهنمای شما خواهیم ماند.

سوال : وضعیت نرخ و پرداخت مالیات در گرجستان به چه صورت است ؟

جواب :مالیات در گرجستان دو شکل دارد اول مالیات بر ارزش افزوده که شما هر چیزی که بخرید ۱۸ درصدش مالیات است . دوم مالیات بر عایدی که ۲۰ درصد سود خالص شماست.در پرداخت مالیات دولت گرجستان با هیچ کس شوخی ندارد و مالیات را باید حتما بپردازید.تعدادی از هموطنان عزیز بعد از عقد قرارداد با ما و اخذ اقامت یکساله گرجستان بعد از پایان سررسید اقامت بدلیل پرداخت نکردن مالیات و یا تفره رفتن از پرداخت به موقع آن و یا ریا در پرداخت مالیات متاسفانه اقامت آنها تمدید نشده و با مشکلات عدیده ای روبه رو شده اند.لذا خواهشمند است نسبت به پرداخت به موقع مالیات خودتان در صورت ایجاد و راه اندازی واحد تجاری در گرجستان اقدام نمائید و مانیز در کنار شما یار و راهنمای شما خواهیم ماند.

سوال :کشور گرجستان عضو کدامیک از سازمانهای مهم بین المللی است و آیا امکان پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا و شینگن وجود دارد؟

جواب : گرجستان کشوری بسیار قدرتمند و با تجارتی آزاد و شناور در منطقه قفقاز است.این کشور جزو سازمان تجارت بین المللی است و از اقتصاد پویایی برخوردار است.ژانویه سال ۲۰۱۲ کشورهای بلغارستان و رومانی به اتحادیه اروپا و منطقه شینگن پیوستند و با تصویب بازرسان اتحادیه اروپا در زمینه رعایت کلیه استانداردهای این اتحادیه توسط اوکراین و گرجستان ، پیوستن این دو کشور به اتحادیه اروپا و شینگن در دستور کار ژانویه ۲۰۱۵ اتحادیه اروپا قرار گرفته است.در حال حاضر گرجستان عضو ناظر ناتو و اتحادیه اروپا است.در صورت پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا در ابتدای سال ۲۰۱۵ شرایط اخذ اقامت گرجستان بسیار مشکل و طاقت فرسا خواهد شد.البته این اقامت برای هموطنانی که از قبل ساکن این کشور بوده اند مشکلی ندارد و صرفا برای کسانی مشکل خواهد بود که در سال ۲۰۱۵ بخواهند تازه اقدام کنند.لذا توصیه ما به شما این است : همین امروز اقدام کنید.

سوال : از کدام شهرهای ایران بلیط هواپیما و پرواز مستقیم برای تفلیس وجود دارد؟

جواب : آخرین اطلاعات شرکت ما حاکی از این است که از شهرهای تهران و تبریز پرواز مستقیم برای پایتخت گرجستان وجود دارد و از شهر شیراز نیز پرواز غیر مستقیم برای تفلیس هست که ابتدا به استانبول ترکیه میرود و سپس پس از ۷ ساعت توقف در فرودگاه استانبول به سمت تفلیس حرکت میکند که البته این راه به شیرازیهای عزیز پیشنهاد نمیشود چون بسیار خسته کننده و پرهزینه است.برای شیرازیهای عزیز پیشنهاد می شود در ابتدا به تهران بیایند و سپس از تهران با پرواز به سمت تفلیس حرکت کنند.

سوال : مناطق آزاد تجاری در گرجستان در کدام مناطق قرار دارند؟

جواب : بدلیل تلفنهای مکرر هموطنان عزیز در زمینه مناطق آزاد تجاری در گرجستان بر آن شدیم تا اطلاعاتی در این زمینه ارائه کنیم.مناطق آزاد تجاری مناطقی هستند که در آنها مانند کیش یا چابهار در ایران به کالاهای وارداتی و صادراتی مالیات بر ارزش افزوده تعلق نمی گیرد.ضمن اینکه دولت گرجستان در این مناطق شرایط بهتری برای تجارت نسبت به نقاط دیگر فراهم می آورد مانند : اعطای زمین رایگان یا با حداقل قیمت جهت تاسیس و راه اندازی کارخانه و واحدهای تجاری – معاف از مالیات بر ارزش افزوده – اعطای وام و تسهیلات و …

طبق آخرین اطلاعات شرکت بیوتی جورجیا (beauty georgia) :
۱- منطقه آزاد تجاری کوتائیسی (کوتائیسی دومین شهر بزرگ گرجستان بعد از تفلیس ) به مساحت حدود ۴۰ هکتار و در فاصله ۲۲۰ کیلومتری شمال غربی تفلیس و ۱۵۰ کیلومتری شمال شرقی باتومی واقع شده است.
۲- منطقه آزاد تجاری پوتی (بندر پوتی در کرانه دریای سیاه ) که نخستین مرکز صنعتی در منطقه قفقاز می باشد با حدود ۲۲ هکتار مساحت و در فاصله ۳۰۰ کیلومتری غرب تفلیس و ۵۰ کیلومتری شمال باتومی واقع شده است. شرکت بیوتی جورجیا با تجارب بسیار زیاد و ارزنده در زمینه راه اندازی واحدهای تجاری در مناطق آزاد تجاری همواره یار و یاور شما هموطن عزیز خواهد بود.

0.00
تعداد بازدید : 9197
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱/۲۰
منبع :