info@beautygeorgia.ir
09379472465-09170468099

تفلیس پیمان جدید روسیه - آبخازیا را تهدیدی برای گرجستان خواند


رئیس‌ جمهوری گرجستان تاکید کرد پیمان اتحاد و مشارکت راهبردی امضاشده بین روسیه و آبخازیا، اقدامی غیرقانونی و خطرناک برای گرجستان است و روند عادی‌سازی روابط تفلیس و مسکو را نیز دچار مشکل خواهد کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، گئورگی مارگویلاشویلی رئیس‌جمهوری گرجستان تاکید کرد که پیمان روسیه-آبخازیا در خصوص اتحاد و مشارکت راهبردی روند عادی سازی روابط مسکو و تفلیس را دچار مشکل خواهد نمود.

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس روسیه، مارگویلاشویلی در خصوص توافقنامه‌ای که روز گذشته (دوشنبه) بین روسای‌جمهوری روسیه و آبخازیا امضاء شده، گفت: «این توافقنامه نقض ضوابط بین الملل و گامی در جهت نزدیک کردن بیشتر این منطقه خودمختار به فدراسیون روسیه است. این سند چالش و خطرات جدیدی برای گرجستان به همراه خواهر داشت، ضمن اینکه روند عادی سازی روابط مسکو و تفلیس را نیز دشوارتر از گذشته خواهد نمود».

رئیس‌جمهوری گرجستان همچنین از جامعه بین الملل درخواست نمود تا ارزیابی سیاسی و واکنش مناسبی نسبت به این اقدام غیرقانونی روسیه از خود نشان دهند.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه روز دوشنبه در سوچی در دیدار با رائول خاجیمبا رئیس جمهوری آبخازیا پیمانی تحت عنوان اتحاد و مشارکت راهبردی امضاء نمود. این سند مشارکت دو طرف در زمینه مسائل دفاعی و امنیتی، از جمله کمک روسیه به تشکیل گروه‌های متحد نظامی دو کشور که برای دفاع در برابر تهدیدات خارجی تحت فرماندهی مشترکی رهبری خواهند شد را مورد نظر قرار داده است.

این توافقنامه همچنین افزایش سطح استاندارد زندگی اجتماعی در جمهوری آبخازیا، از جمله افزایش درآمدها، حقوق بازنشستگی، بیمه‌های درمانی و اجتماعی و سطح تحصیلات را تضمین کرده تا سطح این خدمات اجتماعی به سطح استاندارد کنونی در فدراسیون روسیه ارتقاء یابد.


تاريخ ثبت خبر : ۱۳۹۳/۹/۱۷
منبع :

طراحی سایت و بهینه سازی سایت طراحان وب هخامنش